Vodné plochy

 

Yellowstone sa nachádza v oblasti s mimoriadne vysokou úrovňou geotermálnej aktivity. Na mnohých miestach sa na zemský povrch predierajú produkty podemnej aktivity našej Zeme. Možno tu nájsť oblasti s mimoriadne krehkou kôrou, ktorá sa samovoľne prepadá, čím vznikajú nové jazierka plné vriacej vody a na iných miestach sa zasa zanášajú, či zanikajú. Búrlivú aktivitu poid povrchom prezrádzajú aj miesta, na ktorých striekajú gejzíry či buble vriace bahno s prímesou roztavených hornín.
 

</span><i style=

JAZERÁ A VODNÉ PLOCHY

Ich presný počet v parku kvôli stálej aktivite nemožno zistiť, keďže stále vznikajú nové a niektoré zo starých zanikajú. No je ich tu ticíce. Jazerám dodáva mimoriadnu príťažlivosť najmä ich zafarbenie. Na území parku možno nájsť skutočne všetky farby, ktoré je príroda schopná vytvoriť. Zriedkavosťou nie je ani oranžová, červená či čierna. Jazerá získali svoje zafarbenie z rôznych zdrojov. V niektorých z nich je voda, ktorá je obohatená a rozpustené minerály či horniny, čím získava vlastné zafarbenie ( napr. bielosivé z rozpustených zlúčenín vápnika). Druhým spôsobom ako jazierko môže získať príťažlivé farby, je samotné zafarbenie jeho dna a brehov prímesami obsiahnutými v horninách (napr. síra). Treťou možnoťou, vďaka ktorej získala svoje zafarbenie väčšina jazierok v Yellowstone sú baktérie. V prostredí plnom vriacej tekutiny a rozpustených hornín, kde ostatné živé organizmy nedokážu prežiť, sa niektoré druhy baktérií a mikroorganizmov prispôsobili a vytvorili svoje kolónie. Práve farba týchto kolónií dodáva často vodným plochám v parku ich charakteristické červené zafarbenie. Zaujímavosťou je, že jeden z druhov objavených práve tu (nazávaný po latinsky Thermophylus aquaticus) produkuje enzým, ktorý má výborné replikačné schopnosti a pred objavením tejto baktérie nebol známy. V parku sa nachádza aj veľa gejzírov. Existujú 2 typy a v Yellowstone sa nachádzajú obidva. V stĺpovitých gejzoch je voda vytláčaná jedným otvorom do výšky. V zložitýc, fontánových gejzíroch voda vytryskuje viacerými otvormi vo viacerých smeroch no obyčajne nedosahuje extrémnu výšku. Na území parku sa nachádzajú aj gejzíry, o ktrých možno presne predpovedať ďalšiu erupciu. Najznámejší je Old Faithful, ktorý má erupciu približne každých 90 minút. Je to stĺpovitý gejzír, ktorého voda strieka až do výšky 30 metrov.some_text
Old Faithful

 

 

Nepredpovidateľné gejzíry sú tiež veľmi zaujímavé. Často vybuchujú úplne nečakane. Rekordér parku sa nazýva Steamboat geyser. V čase, keď nie je jeho aktivita zvýšená, chrlí vodu približne do výšky 3-5 metrov a vyfukuje veľké množstvo vodnej pary. Zriedkavo a nepredvídateľne sa však dostaví veľká erupcia, keď voda strieka až do výšky 90 metrov. Momentálne je Steamboat najvyššie striekajúcim gejzírom na svete.missing
Steamboat

 

 

Poslednou aktivitou vody je hĺbenie kaňonov a tvorba skalných prahov, z ktorých padá voda do hlbín, čím vznikli fascinujúce vodopády. Najväčším kaňonom na území parku je Yellowstonský kaňon ( nazývaný aj Grand Kanyon of Yellowstone) vo vých. časti oblasti. hĺbka kaňonu je asi 270 metrov, šírka asi 800. Predpokladá sa, že jeho vzniku pomohla mohutná vulkanická činnosť v oblasti, keď sa platňa pôvodnej horniny rozdelila a trhliny vyplnila láva. tá sa premenila na tvrdú horniu. Úlohu tu mali aj ľadovce a voda, ktoré pri svojom pohybe postupne drvili slabšie časti nekompaktnej masy a odnášali ich kúsky preč. Štrbina, ktorá takto vznikla si získala tvar ostrého V.

missing
Yellowstonský kaňon

 

So vznikom kaňonov úzko súvisí aj vznik vodopádov. Na miestach, kde bolo podložie tvrdšie, sa hornina odplavovala pomalšie, čiím vznikali skalné prahy. Cez tieto prahy sa prelieva voda s čoraz väčšou silou, a tým postupne ničí a strháva kolmú časť prahu. Tým sa celý vodopád postupne a pomaly posúva proti prúdu rieky. V Yellowstone je vyše 40 vodopádov. Rekordérom je Lower Fall, v ktorom voda padá z výšky takmer 100 metrov.
missing

Lower falls

 


Tvorba web stránok zdarma Webnode